ЛАСКАВУШКА

заклад дошкільної освіти №26
Центр розвитку дитини, м. Суми
Освітня діяльність » Спеціалісти ДНЗ » Логопед » Батьки запитують – логопед відповідає

Батьки запитують – логопед відповідає

28.02.2014   Роздрукувати  

Дитина в 7 місяців не лепече, хоча в 3 місяці агукала? Чи нормально це? І що необхідно робити?

Період лепету важливий для розвитку мовлення. Лепечучи малюк тренує свій артикуляційний апарат, а також фізичний і фонематичний слух. Якщо дитина в 7 місяців не вимовляє жодних звуків, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Але якщо дитина хоч трішки лепече, намагайтеся повторювати її лепет чи імітуйте розмову з нею. Поспостерігайте, як вона реагує на шумові подразники, чи виявляє увагу до ваших слів.

 

Дитина в 1 рік не вимовляє слів «мама», «баба» тощо. Єдине , що вона каже , — склад «ка». На який предмет не вказує, він вимовляє тільки цей склад. Як стимулювати розвиток мовлення дитини?

Потрібно грати з дитиною в ритмічні ігри з віршиками. Слідкуйте за своєю вимовою, говоріть правильно, чітко, артикульовано. Пояснюйте дитині значення слів. Розглядайте разом з дитиною малюнки із зображенням тварин та птахів, використовуйте звуконаслідування. Читайте коротенькі казки та історії з яскравими малюнками. Після вимовляння чергового «ка» декілька разів, подивившись на малюка, вимовте правильне слово. Більше уваги приділяйте розвитку дрібної моторики. Це гра з кубиками, м’ячиками, вкладками ін. іграшками. Їх перекладання, зжимання, різні маніпулювання. Виконуйте масажик пальчиків та долонь з промовлянням потішок, наприклад, «Сорока - білобока».

 

Однорічного малюка неможливо відірвати від соски. Чи може це стати в майбутньому проблемою, яка гальмуватиме розвиток мовлення?

Так, довготривале використання соски може призвести до:
  • формування звички погано пережовувати їжу;
  • негативно впливати на правильний прикус, на зубки й мовлення дитини.

Малюк, який постійно тримає в роті соску, позбавлений можливості лепетати, агукати, тобто з перших днів і місяців не тренує свій артикуляційний апарат. Як наслідок дитина не може довільно розтягнути губки в посмішці, що дуже важливо для вимови звуків (с, з, ц, л, р).

Оптимальний варіант: відучити малюка від соски в 5-6 місяців, але при цьому не потрібно дозволяти йому смоктати великий палець.

 

Малюк активно почав висловлювати свої бажання. Але повторює склади, наприклад: «Ма, ма, ма, мама йде.»

Якщо малюку ще нема трьох років і мовленнєвий розвиток у нормі, то , швидше за все , це вікове порушення. Воно так і називається в логопедії — «заїкання розвитку». Проблема зникає з часом.

Батькам у цій ситуації варто:
  • не акцентувати увагу на заїканні дитини;
  • не робити зауваження з приводу вимовляння слів, а тим паче висміювати чи дражнити, навіть жартома;
  • не примушувати повторювати за вами сказане правильно слово.

У більшості випадків таке порушення виникає раптово і так само раптово зникає. Точні та детальні рекомендації може дати логопед тільки після обстеження дитини.


Розповісти у: facebook В контакте Twitter LiveJournal